musicandmore.plInformacje dla klientów Aktualności Gibson - klasyka gatunku

Gibson - klasyka gatunku

gitara gibsonGibson to synonim gitary elektrycznej na całym świecie. Gitary te tworzyły nie tylko historię rocka, ale całej muzyki! I ciągle to robią!

To Gibson podarował nam humbuckery i ich ciężkie brzmienie, a ostatnio gitarę robota, która potrafi między innymi samodzielnie się nastroić. Ta firma nigdy nie spoczywa na laurach i ciągle szuka nowych rozwiązań dla rzeszy gitarzystów. A Gibson istnieje już od 1952 roku!

Teraz wszystkie modele Gibsona dostępne są w naszym salonie muzycznym Music & More w Łodzi przy ul. Kościuszki 22. Zapraszamy miłośników dobrych gitar!

Zapoznajcie się z najpopularniejszymi modelami gitar firmy Gibson.

Gibson Les Paul Studio
Jeden z tańszych modeli Gibsona (co nie oznacza gorszych), przeznaczony dla muzyków, którzy zwracają uwagę na ogólny wyraz instrumentu, barwę, jaką gra oraz, co oczywiste, na niepowtarzalny kształt Gibsona Les Paula, a niuanse, których dopracowanie znacznie podnosi cenę gitary, nie są dla nich aż tak ważne. Z tego powodu w wersjach Studio zawsze odnajdziemy elementy stanowiące o brzmieniu jak wypukły top, standardowy mostek i resztę hardwearu. Nie będzie tu natomiast bindingu, czy innego rodzaju ornamentyki znanej z wyższych modeli.

Les Paul Studio posiada ten sam set elektroniki, co wersje Custom. Zatem są to dwa przetworniki – jeden przy szyjce i jeden przy mostku, potencjometr głośności oddzielny dla każdego przetwornika, korektor tonów oddzielny dla każdego przetwornika oraz trójpozycyjny przełącznik odpowiedzialny za konfigurację przetworników. Wejście na jacka znajduje się na dolnej krawędzi korpusu.

Przetworniki stosowane w modelach Studio to zazwyczaj Gibson 490R Alnico w pozycji przy szyjce i Gibson 498T Alnico w pozycji przy mostku. Oba przetworniki to humbuckery. Warto wspomnieć, że wersja Studio Live wyposażona jest w przetworniki ceramiczne.


Gibson Les Paul Custom
Najwyższy model gitar Gibson pojawił się w 1954 roku. Pierwsza zupełnie czarna gitara szybko zyskała przydomek Black Beauty. Gibson Les Paul Custom posiada mahoniowy top (w odróżnieniu od wcześniejszych klonowych), stały mostek typu Tune-o-Matic (wówczas nowość) oraz przetwornik nowego typu, P-480, przy szyjce. Od 1957 roku w wersji Custom były montowane jeszcze nowocześniejsze przetworniki PAF (czyli pierwsze humbuckery na świecie).

Gibson Les Paul Standard

W roku 1958 Gibson postanowił jeszcze raz zmodyfikować model Les Paul. Wtedy to powstał Gibson Les Paul Standard. Nowa wersja w dużej mierze kontynuowała to, co było w Les Paulu z 1957 roku (Goldtop). Zatem znowu pojawił się klonowy top, przetworniki – humbuckery PAF oraz mostek typu Tune-o-matic. Natomiast największą zmianą w instrumencie było samo jego wykończenie. Pojawiło się malowanie typu Sunburst znane choćby z Gibsonów archtop. Produkcja pierwszych Standardów trwała od 1958 roku do roku 1960.

Produkcja tego modelu została wznowiona 1. sierpnia 2008 roku. Gitary te charakteryzują się długim sustainem, asymetrycznym profilem gryfu dla większej wygody grającego, specjalnie wygładzonymi progami oraz maszynkami o niesamowitym przełożeniu 18:1! Także od 2008 roku pojawiła się nowość konstrukcyjna – w korpusie gitar są robione specjalne komory, które znacznie obniżają ciężar instrumentu.

Gibson SG

Od roku 1958 sprzedaż gitar firmy Gibson spadła poniżej oczekiwań. Wtedy postanowiono stworzyć nowy model z płaskim topem, cieńszą dechą oraz wcięciem w korpusie po obu stronach szyjki, co umożliwiało wygodniejsza grę w najwyższych pozycjach. Gitara miała prostszą konstrukcję i kosztowała odpowiednio niższą cenę. Reklamowana była jako wiosło z najszybszym gryfem na świecie!

Gibson Flying V

To chyba najbardziej charakterystyczna gitara świata. Powstała w roku 1958, ale już roku później zaniechano jej produkcji, ze względu na małe zainteresowanie modelem. W latach sześćdziesiątych Flying V został jednak doceniony i od 1967 roku znowu zaczęły pojawiać się nowe “V” (fałki).

Tradycyjny Gibson Flying V jest zaopatrzony w przetwornik 500T przy mostku oraz 496R przy gryfie. Dzięki tym przetwornikom (oba to humbuckery) gitara ma mocne, ostre brzmienie. Mostek to tradycyjnie Tune-o-matic.

Na bliższe zapoznanie się z Gibsonami zapraszamy do naszego salonu muzycznego Music & More w Łodzi przy ul. Kościuszki 22, gdzie na każde pytanie odpowiedzi udzieli Wam nasza profesjonalna załoga. Zapraszamy!