musicandmore.plInformacje dla klientów Aktualności Gitarowe gadżety, bez których nie zagrasz

Gitarowe gadżety, bez których nie zagrasz

Jeśli grasz na gitarze sześciostrunowej, czy na basowej, czy też na jakiejkolwiek innej z całą pewnością będziesz, w którymś momencie, potrzebował dodatkowego osprzętu. Wybór akcesoriów do gitar jest ogromny, firmy kuszą muzyków różnego rodzaju gadżetami, mającym bądź udoskonalić technikę, bądź sprzęt, pozwolić zadbać o gitarę w należyty sposób, albo po prostu ją upiększyć. Zobacz sam i oceń, co przyda się Tobie.

Pas i mocowania z zabezpieczeniem (strap-locki)

Wybór pasa do gitary to indywidualna sprawa wynikająca z upodobań muzyka. Są one dostępne w najróżniejszych wariantach – najpopularniejsze to te parciane oraz skórzane. Szerokie skórzane pasy podbite gąbką będą odpowiednie do ciężkich gitar jak na przykład Gibson Les Paul, wąskie będą odpowiedniejsze do gitar lżejszych. Niektóre pasy można regulować automatycznie, przesuwając klamerkę, inne będą wymagały przepięcia klamry na wyższy bądź niższy zaczep pasa.

Strap-locki, to małe urządzenia, które wkręca się w korpus gitary w miejsca tradycyjnych zaczepów. Kosztują one stosunkowo niewiele, a są doskonałą ochroną, dzięki której Twoja gitara nie ma możliwości wypięcia się przypadkowo z pasa, co, uwierzcie autorowi tego artykułu, zdarza się i potem kosztuje wiele pieniędzy i łez.

Case’y i pokrowce

Dziś istnieje wiele rozwiązań, które umożliwiają bezpieczny transport gitary. Muzycy, którzy pokonują duże trasy i często przenoszą się z miejsca na miejsce preferują raczej solidną ochronę dla swoich instrumentów, którą zapewniają im case’y – twarde i trwałe skrzynie w różnych kształtach, w których bezpiecznie można transportować gitarę. Dawniej case’y były wykonywane z drewna, co sprawiało, że były one bardzo ciężkie, dziś dzięki nowszym technologiom, które pozwalają na zastosowanie do produkcji case’ów np. plastiku, muzycy mają znacznie lżejsze życie.

Do codziennego użytku większość muzyków wybiera pokrowce, które z całą pewnością nie dają takiej ochrony jak twarde skrzynie, ale zabezpieczają gitary podczas transportu na przyzwoitym poziomie. Ich niewątpliwą zaletą jest niska cena! Są też o wiele wygodniejsze np. dzięki temu, że większość z nich pozwala nieść instrument na plecach niczym tornister.

Jeśli masz zamiar lecieć ze swoim instrumentem samolotem, musisz wiedzieć, że w przypadku gitary, zakwalifikowanie jej jako bagaż podręczny nie wchodzi w grę. Wtedy, aby chronić swój instrument w należyty sposób (na lotniskach bagaże traktowane są raczej z małą ostrożnością), musisz zaopatrzyć się w specjalny rodzaj case’a zwany „flight case”. Jest on wytrzymalszy od zwyczajnej skrzyni i nieco inaczej wykończony. Jest też bardzo drogi.

Statywy (podstawki) do gitar

Z gitarami i basami bardzo często dzieją się złe rzeczy nawet w najostrożniejszych rękach. Często gitara oparta o ścianę (czy cokolwiek innego, jak uczy życie) nie stoi tak stabilnie, jak by się mogło wydawać, i upada z hukiem na podłogę w najmniej oczekiwanym momencie, co często kończy się uszkodzeniami gryfu, lub samych maszynek w najlepszym przypadku.

O ile w domu można sobie zaimprowizować jakiś bezpieczny kącik przynajmniej przez jakiś czas, o tyle w warunkach scenicznych, kiedy na scenie kręci się wiele osób, przeciągane są kable i przesuwane wzmacniacze, podstawka pod gitarę jest nieodzowna!

Jest kilka typów podstawek – jedne są przeznaczone dla pojedynczego instrumentu, inne dla kilku. W warunkach domowych dobrze sprawdzają się haki mocowane do ściany. Dzięki nim możemy zaoszczędzić nieco przestrzeni.

Kupując podstawkę warto zainteresować się też, czy rodzaj gumy, którą stojak jest wykończony w miejscach, gdzie będzie stykał się z gitarą, nie będzie wchodził w interakcje z lakierem naszego instrumentu.

Kable

Niezawodny kabel jest rzeczą obowiązkową dla każdego szanującego się muzyka! Sprawa jest bardzo poważna! Chyba nikt nie chciałby, by jego piękne solo było przerywane trzaskami z kabla, lub po prostu ucięło się z powodu kiepskiego lutowania. Sprawa ponadto nie dotyczy tylko kabla służącego połączenia gitary ze wzmacniaczem, ale każdego jednego kabla w Twoim gitarowym zestawie. Trzeba też sobie uświadomić, że od jakości kabla w dużej mierze zależy brzmienie instrumentu! Z tych powodów w warunkach koncertowych warto mieć kilka zapasowych przewodów, aby nie okazało się, że nie możemy zagrać z tak błahego, wydawałoby się, powodu jak awaria kabla.

Wiedza na temat kabli potrzebna gitarzyście nie musi być ogromna. Wystarczy wiedzieć, że mamy kupić kabel najlepszy na jaki nas stać oraz żeby mieć kable tak krótkie, jak to możliwe (długość kabla również ma duży wpływ na jakość brzmienia i z reguły do gitary nie stosuje się kabli dłuższych niż 6m).

Tuner elektroniczny

Kolejna sprawa to tuner. Oczywiście każdy muzyk z prawdziwego zdarzenia potrafi nastroić swoją gitarą na słuch, ale nie zawsze, zwłaszcza w warunkach scenicznych, znajdziemy na tyle ciche miejsce, by tę czynność dobrze wykonać. Najlepszy będzie tuner chromatyczny, który wykryje każdą zagraną przez nas nutę. Dokładnie z rodzajami tunerów możecie zapoznać się w tym artykule: Tunery (stroiki elektroniczne).


Kapodaster

Jest to sprytne urządzenie, dzięki któremu z łatwością zmienimy tonację granego utworu. Jest ono bardzo wygodne, kiedy w aranżacji cały czas potrzebujemy pustych strun. Oczywiście zakładanie kapodastera zwłaszcza w wyższych pozycjach zuboża nieco brzmienie gitary.

Aby zakupić odpowiedni kapodaster nie trzeba się na nich znać. Z łatwością doradzi Wam sprzedawca w sklepie. Należ jedynie pamiętać, by dopasować kształt kapodastera do gryfu gitary (instrumenty z mocno zaokrąglonym gryfem będą wymagać odpowiedniego kapodastera, dlatego np. kapodatser zaprojektowany do gitary klasycznej nie za bardzo będzie nadawał się do Fendera Stratocastera).


Korbka do nawijania strun

Urządzenie to z pewnością przyspieszy czynność zakładania strun, która zazwyczaj jest dość czasochłonna i niekiedy męcząca, jeśli musimy palcami obracać maszynkę, która ma duże przełożenie.


Tłumik do gitary akustycznej

Jest to rzecz niezwykle pożyteczna jeśli grasz dużo koncertów na gitarze akustycznej podłączonej do wzmacniacza. Tłumik, umieszczony tak, że zakrywa otwór rezonansowy, zapobiega wzbudzaniu się dźwięku.

Pad ochronny

Przykleja się go na tył korpusu gitary. Chroni lakier przed zarysowaniami, które mogą powstać od klamry paska, ekspresu, metalowych guzików itp.


Urządzenia do ćwiczeń

Oczywiście najlepsze efekty daje ćwiczenie na samym instrumencie, jednak warunki nie zawsze pozwalają na wyciągnięcie gitary.

Gripmaster
Szczególnie wygodny w podróży. Można go używać nawet w najmniejszym samochodzie osobowym, nie dając palcom wyjść z wprawy.

Shredneck
Kawałek gryfu z naciągniętymi strunami nie koniecznie musi stroić, ale zapewni palcom stały kontakt z podstrunnicą i nie pozwoli zapomnieć tego cudownego uczucia, jakim jest niewątpliwie kontakt palców z gryfem.


Potrzebujesz czegoś, o czym nie było mowy w artykule. Zgłoś się do naszego salonu muzycznego Music & More w Łodzi przy ul. Kościuszki 22! Nasza profesjonalna załoga chętnie służy radą i pomocą w wyborze sprzętu muzycznego. Zapraszamy!